Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... profesii liberale - diriginte santier
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

profesii liberale - diriginte santier

buna! m-am autorizat de curand ca pfa-profesii liberale, cod can 7112(diriginte santier), la registrul comertului am inteles ca nu trebuie sa ma inregistrez-poate sa-mi spuna cineva mai multe despre profesiile liberale?! ce pot si ce nu pot face, ce taxe platesc-sunt inregistrat doar la anf, am doar un cerificat de inregistrare fiscala, pot sa inchei un contract cu o primarie pentru lucrari de dirigentie?!
Sunteti inregistrat si la registrul comertului ... ati depus actele de infiintare la Primarie, nu? Nu aveti o autorizatie de infiintare a PFA?
Pentru lucrari de dirigentie trebuie sa participati la procedurile de achizitie publica, cu conditia sa indepliniti conditiile cerute in fisa achizitiei si caietul de sarcini.
Interventie moderator

vlad grigore a scris (in topic pe care l-am sters deoarece e cam aceeasi discutie):

sunt diriginte santier pe domeniul 3.1 drumuri poduri-interes national , ma incadrez la categoria profesii liberale?

aba812001 a raspuns:
da. va incadrati la profesiile liberale!
@vlad grigore
Va incadrati la profesii liberale.
Va trebui sa depuneti anual declaratiile de venit estimativ si venit realizat (220 si 200) si in baza lor sa platiti impozitul pe venit.

Deasemenea va trebui sa platiti si contributia la sanatate pentru venitul obtinut si contributia la pensie(daca n-o platiti deja fiind angajat etc)